ABADçı: Tahirə Allahverdiyeva | Region: Bakı | Rəngkarlıq (vitraj, dəri, ipək və.s)
Tahirə Allahverdiyeva 15 ildir ki, rəngkarlıq sənəti ilə məşğuldur. Bakı şəhər sakini olan sənətkar dekorativ-tətbiqi sənətkarlıq ixtisası üzrə Əzim Əzimzadə adına Bakı Rəssamlıq Məktəbini bitirib.
Tahirə Allahverdiyeva deyir ki, təhsil aldığı istiqamət bir neçə sənəti özündə birləşdirir.
“Bura rəngkarlıq, qrafika sənəti, dekor kimi sahələr daxildir. Buna görə də, ixtisasıma uyğun olaraq, həm əl işləri hazırlayır, həm də rəngkarlıqla məşğul oluram”.
15 ildir ki, dekorativ-tətbiqi sənətlə məşğul olan Tahirə Allahverdiyeva deyir ki, əl işlərindən ibarət ilk sərgisini hələ orta məktəbdə təhsil alarkən keçirdib:
“Elə o gündən sonra müəlliməm məni məhz bu sahə üzrə inkişaf etməyə həvəsləndirdi. Növbəti illərdə başqa sərgilərdə iştirak etdim, müxtəlif dərnəklərə qatıldım. Məqsədim məşğul olduğum sahənin peşəkarına çevrilmək idi”.
“ABAD”ın sənətkar ailələrinə göstərdiyi dəstək haqqında məlumat alan Tahirə xanım publik hüquqi şəxsə müraciət etmək qərarına gəlib.
Əl işlərini şəxsi emalatxanasında hazırlayan sənətkar bu gün şüşə üzərində rəngkarlıq, toxuculuq, vitraj sənəti ilə məşğuldur.
“ABAD”a qoşulmaqda məqsədim çalışdığım sahə üzrə zəruri dəstək almaq, ailə biznesimi daha da genişləndirməkdir. Mən yalnız dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı ilə məşğul olmaq və peşəkarlaşmaq istəyirəm. İstəyirəm ki, mənim əl işlərimə daim tələbat olsun, mən daha da həvəslə çalışım. Əlbəttə ki, əl işlərimə verilən dəyər məni yeni-yeni məhsullar hazırlamağa təşviq edəcək”.
Qeyd edək ki, Tahirə Allahverdiyevanın buta təsvirli, üzərində Azərbaycan mənzərələri əks olunmuş əl işləri “ABAD” sənətkarlıq mərkəzlərində təqdim olunur.

The artisan is a resident of Baku and graduated from Azerbaijan State Academy of Fine Arts named after Azim Azimzade.
She says that her studies encompass several professions in itself:
"They include many areas such as painting, graphics, and decor. Therefore, in accordance with my specialty, I make handicrafts, as well as paintings."
Tahira, who is engaged in decorative-applied folk art for 15 years now, notes that her first exhibition took place when she was studying at the secondary school:
"Soon after that day, my teacher encouraged me to improve myself in this field. In the following years, I participated in many exhibitions, attended various associations. My goal was to become a professional in the field that I'm doing with great enthusiasm."
Having learnt about ABAD Public Legal Entity's support to artisan families, she decides to apply to a legal entity.
The artisan makes various handicrafts in her personal studio, such as the vitrage stained glass, woven items, and paintings.
"I joined the ABAD to receive the necessary support in the area that I'm working on, set up and expand my family business. I want to specialize in decorative-applied folk art and see a constant demand on my works. Certainly, the given value will inspire me to work even harder and make new products." - She remarks.
Tahira adorns her artifacts with the portrayals of “Buta” (Buta is a type of decorative patterns looks alike to almond or flower bud) ornaments and Azerbaijan landscapes and they are available in all ABAD exhibition and sales centers.