ABADçı: Çingiz Məmmədov | Region: Bakı | Dülgərlik
Onun bu sənətə marağı uşaq vaxtlarından oyanıb. Hətta peşə seçimində də bu sənətin böyük rolu olub. Belə ki, Ç.Məmmədov texniki peşə məktəbində dülgərlik ixtisasını bitirib. O gündən bəri də elə dülgər kimi fəaliyyət göstərməyə başlayıb:
“1986-cı ildən bəri elə gün olmayıb ki, taxta əlimdən əskik olsun. Oymaçılıq mənim ən sevimli məşğuliyyətimdir. Hər gün bir şeylər yaradıram, əl əməyi mənim üçün inanılmaz dərəcədə dəyərlidir. Ən sevdiyim iş isə xırda fıqurlar hazırlamaqdır”.
Yarım ildir ki, Çingiz Məmmədov “ABAD” ailəsinə qoşulub. Sənətkarın sözlərinə görə, “ABAD” onun həyatında yeni pencərə açıb:
“Mənim bu yaşımda sevdiyim məşğuliyyətimdən gəlir əldə etmək üçün, öz işimin keyfiyyətini artırmaq, sənətimin inkişafı üçün “ABAD” bir yol açdı”.
Gələcək planlarından söhbət açan Ç.Məmmədov onu da qeyd edib ki, taxta oyuncaq, gəlincik istehsal edən fabrik açmaq arzusundadır:
“Artıq sənətimin əhatəsi genişlənib, tanınıram. Arzumu reallaşdırmaq üçün tələbələr axtarışındayam. Tələbələrimlə birgə və “ABAD”ın köməkliyi ilə fabrikim işə başlayacaq”.

His interest in this art has awakened from his childhood years. This art has played a major role in the choice of profession. Thus, Chingiz graduated from the faculty of carpentry of vocational-technical school. Since then, he has begun working as a carpenter:
"Since 1986, there has been no such day that wood fall shortfall of my hands. Engraving is my favourite hobby. Every single day, I create something, and human labour is incredibly valuable to me. My favourite job is to prepare small pieces."- he remarks.
It has been half a year Chingiz joined the "ABAD" family. According to the artist, “ABAD” opened a new window in his life:
"At this age of mine, “ABAD” has made a new path for me to get income from my favourite activity, improve the quality of my work, and develop my art."
Talking about his future plans, Chingiz also noted that he wants to open a factory producing wooden toys and dolls:
"As I expand the scope of my work, I become well-known. I'm looking for students to realize a dream of mine.This factory will start to operate with the presence of my students through the support of “ABAD”.