ABADçı: Orxan Verdiyev | Region: Bakı | Ağac üzərində oyma
Bakı sakini Orxan Verdiyev taxta üzərində oyma sənəti ilə məşğul olan ABADçılarımızdan biridir. Gənc sənətkarda bu sahəyə olan maraq rəssam baba və nənəsindən keçib.
“Taxta oyma sənəti demək olar ki, bizdə əsl ailə biznesidir. Balaca bir emalatxanamız var. Orada mən, atam və anam əl işləri hazırlayırıq. Əl işlərimiz milli üslubdadır və milli ornamentlərlə bəzədilir”.
O. Verdiyevin dediyinə görə, “ABAD” publik hüquqi şəxsdən öncə ailə öz əl işlərini pərakəndə şəkildə suvenir dükanlarını bir-bir gəzib təklif edirdi, və bu, sözsüz ki, narahatçılıq törədirdi:
“Daha sonra yaxın bir dostum bizə “ABAD” haqqında danışdı və bu qurumun bizim kimi ailələrə dəstək verdiyini söylədi. İdeyanı bəyənib, dəyərləndirdik və müraciət etdik. Bizim də bu layihədə iştirak etmək istəyimizi qəbul etdiyinizə görə çox şadıq”.
Gələcək planları ilə bizimlə bölüşən Orxan Verdiyev fəaliyyətini genişləndirmək, əl işlərini daha böyük kütləyə çatdırmaq və mədəniyyətimizi həm də suvenirlər sayəsində bütün dünyaya tanıtdırmaqdır:

Residing in Baku, Orkhan Verdiyev is one of our “ABAD” beneficiaries engaged in wood carving. The artisan inherited his proclivity toward this field from his painter grandparents.
"Woodworking is almost our family business. We have a small workshop where I prepare handicrafts together with my parents. We decorate our crafts with national ornaments. "
According to Orkhan, before joining "ABAD" the family offered their handmade souvenirs to shops one by one, and this, of course, was disturbing:
"Later, a close friend told us about “ABAD” and he said that this organization supports families like us. We liked the idea and applied. We are glad that our application got accepted and now we participate in this project. "
Sharing his future plans with us, Orkhan intends to expand his work, to reach out a larger audience, and promote our culture by his souvenirs as well: