ABADçı: Ədalət Niftəliyev | Region: Quba | Süd məhsulları
Niftəliyevlər ailəsi 20 ildən çoxdur ki, süd məhsullarının istehsalı ilə məşğul olur. Ailənin başçısı Ədalət Niftəliyev ixtisasca mühəndisdir. Ailənin qida məhsullarının istehsalı sahəsinə olan marağı həyat tərzlərini dəyişdikdən sonra baş verib.
“Bir gün qərar verdik ki, vegetarian olaq. O zaman ölkədə cəmi 300-ə yaxın vegetarian var idi. Onların da istehlak etdiyi yemək çeşidləri çox kasad idi. İaşə obyektlərində, demək olar ki, yalnız heyvan ətindən və südündən olan nemətlər təqdim olunurdu. Düşündüm ki, ailəm üçün elə bir süd məhsulu hazırlayım kı, onların rasionunda biraz bolluq olsun. Müxtəlif üsullar ilə təcrübələri yoxlamağa başladım. Ən dadlı, xüsusi və yüksək keyfiyyətlərə malik olan pendirlərlə maraqlandım, onların tərkibinə yeni maddələr əlavə etdim və tam yeni bir pendir növü ərsəyə gəldi”.
Niftəliyevlər ailəsinin hazırladığı pendirin kökü Hindistanın pendir növlərinə söykənir. Hazırda yeganə pendir növüdür ki, onu qızartmaq mümkündür. Ə.Niftəliyevin dediyinə pendiri bişirmək və qızartmaq tam fərqli proseslərdir:
“Yeməklərimizə əti əvəzləyən bir şey lazım idi. Bu da bişmiş pendir olmalı idi. Biri var qril üzərində bişirəsən, biri də var qaynadasan. Pendirlərin çoxu bişmək dərəcəsinə gəlib çatmırlar, əriməyə başlayırlar. Mən isə bişirilə bilən pendir tapdım. Bu Hindistanın "Paner" adlı pendiridir. Amma "Paner"i heç vaxt hisə vermirlər”.
Bundan sonra Ədalət bəy qarşısına yeni məqsəd qoydu: süd məhsullarının yenidən araşdırmaq və elə bir pendir icad etmək ki, onu həm hisə vermək olsun, həm də istehsalatdan bilavasitə süfrəyə gəlsin.
“Süd məhsulları elədir ki, təzə olmasa öz keyfiyyətini itirir. Bizim yaratdığımız bu pendir növünün 3 xüsusiyyəti var:
1. Ona kimyəvi qatqılar əlavə olunmur. Mən ona xarab olmaması üçün heç vaxt xüsusi maddə əlavə etmirəm;
2. Bişirmək mümkündür və bir çox alışdığımız yeməklərin tərkibinə, məsələn dolma, düşbərə, ət yeməklərinə əlavə oluna bilər;
3. Təbii konservant olan tüstüdə əmələ gəlir.
Hazırda Niftəliyevlər ailəsi öz yaratdığı pendir növünü Quba “ABAD” Factory İstehsalat Kompleksində istehsal edir:
“Mən pendiri özüm, ailəm üçün hazırlayırdım, lakin onun satışını heç cür təşkil edə bilmirdim. Təsadüfən dostumdan eşitdim ki, “ABAD” adlı bir qurum var və bu qurum bizim kimi ailələrə tək avadanlıqlardan istifadədə deyil, eyni zamanda satışın həyata keçirilməsi kimi bir çox xidmətlərdə dəstək olur. Hazırda bizim ailəmizin məhsulu üçün “Baharat” brendi yaradılıb və pendirimiz artıq bazarda tanınır”.

Niftaliyev's family has been engaged in the production of dairy for more than 20 years. The head of the family, Adalat Niftaliyev, is a specialist engineer. The family's interest appeared in food production after they changed their lifestyle.
"One day we decided to be vegetarian. At that time there were only about 300 vegetarians in the country. The range of food that they can consume was very limited. I thought I would prepare a dairy product for my family which can be abundant and beneficial part of their diet. I began to experiment with different methods. I learned the recipes of the most delicious, unique and high-quality cheeses and a totally novel cheese type came out by adding and trying new ingredients to these recipes.”
The Niftaliyev family's cheese is based on Indian cheese recipes. Currently, this is the only type of cheese that can be fried. According to A. Niftaliyev, cooking and frying the cheese are quite different processes:
"There had to be something that can replace the animal flesh in our dishes and this would be cooked cheese. Either you cook it or boil. Most cheeses do not come to the level of cooking, they start melting. I made a cheese that can be cooked. This is India's "Paner" cheese. But they never smoke the “Paner ".
After that, Adalat set a new goal: to investigate dairy products again and to invent a cheese so that it can be smoked and come out of production directly to the table.
"Milk products, if not fresh, lose their quality. The type of cheese we have created has 3 features:
- Chemical additives are not added. I would never add a special item to prevent it from being damaged;
- It can be cooked and can be added to many of the dishes that we used to eat, such as dolma, dumplings and etc.;
- It is formed in the smoke which is a natural preservative.
At present, Niftaliyev's family produce this cheese at Guba "ABAD" Factory:
"I was preparing this cheese for my family, but I could not sell it at all. I accidentally heard from my friend that there is an organization named "ABAD" supporting families with many services. They support families not only in the use of equipment but also the organization of the sales. At present, "Baharat" brand has been created for our family, and our cheese is already recognized in the market ".
This should be noted that the Nifatilyev’s cheese brand “Baharat” is available in all "ABAD" stores and in-stores.