ABADçı: Elşən İbrahimov | Region: Bakı | Suvenirlər
İncəsənət xadimləri ailəsində dünyaya göz açan Elşən İbrahimov Baki sakinidir. Uşaq yaşlarından atası ilə bir çox ictimai iaşə obyektlərinin, ələlxüsus da milli mətbəximiz təqdim olunan restoranları dizayn etməkdən zövq alan E. İbrahimov ilk olaraq Əzim Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbi, sonra isə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetini bitirib, bakalavr, magistr və aspirant pillərində təhsil alıb. ABADçının bildirdiyinə görə hazırda bir çox rəssam kimi molberti kompüterə dəyişərək müasir texnoloji yeniliklər vasitəsi ilə öz bacarığını kütləyə təqdim edir: yerli jurnallardan birində art-direktor vəzifəsində çalışır.
“ABAD”a qoşulmaq istəyi xüsusi bir ideyamdan ortaya çıxdı. İdeyanın yaranması da bir neçə mərhələdən ibarət olub: övladlarım dünyaya gələndən sonra demək olar ki, ilin bir çox ayını bağda keçirirdik, uşaqlarımın orada daha sağlam böyüdüyünü müşahidə etdim, bir çox araşdırmadan sonra havadan başqa dəniz yosununun da bir çox faydalı xüsusiyyətləri haqqında oxudum. Yosunun tərkibində faydalı elementlər, antioksidantlar və vitaminlər var: selen, kalium, maqnezium, yod, vitamin B3, B9, B12, Vitamin A, C, E və s. Həyat yoldaşımla övladlarımın yataq dəstlərinin - balış və matrasın içini məhz yosunla doldurmağa qərar verdik. Beləliklə də övladlarım yosunla nəfəs alaraq böyüyüb başa çatıblar.
İllər sonra Azərbaycanda turizmin inkişafının şahidi olduğum zaman turistlərdə maraq doğuracaq və Azərbaycanın tarixini, mədəniyyətini təsvir edəcək suvenirlər barəsində düşünürdüm. Bir səyahətçi hər şeydən əlavə öz rahatlığını da düşünər. Bu səbəbdən də təyyarə və digər nəqliyyat vasitələrindən istifadə edən insanların bir çoxunun air yastıq və göz bağlayıcılarına olan marağını dəyərləndirdim. Düşündüm ki, bu yastıqların üzərində Azərbaycana aid simvollar da olarsa, alıcı üçün ikiqat dəyərli olacaq: həm xatirə qalar, həm də praktiki istifadəsi mümkündür.
Beləliklə ilk növbədə o yastıqüzü üçün simvollardan ibarət üzlüyün müxtəlif dizaynlarını hazırladım. İlkin mərhələlərdə yastığı hamının alışdığı polistirop, penoplast və silikon maddələrlə doldurduq. Lakin sonra bunu daha da faydalı etmək üçün öz təcrübəmizi yada salaraq, yastıqların daxilini xüsusi qurudulmuş yosunla doldurmağa başladıq. “ABAD” isə bizim ideyanı bəyəndi və artıq 3 ildir ki, hazırladığımız yastıqlar bazarda öz yerini tutub”.

Elshan Ibrahimov, a Baku resident born into a family of artists, has been passionate about design from a young age, often assisting his father in creating interiors for public spaces, particularly restaurants showcasing Azerbaijan’s national cuisine. He graduated from the Azim Azimzade Azerbaijan State Art School and later earned bachelor’s, master’s, and postgraduate degrees from the Azerbaijan State University of Culture and Arts. According to Elshan, like many modern artists, he has traded the traditional easel for a computer, leveraging contemporary technology to share his skills. He currently works as an art director for a local magazine.
His decision to join ABAD stemmed from a unique idea that evolved over time. He explains:
“After my children were born, we spent much of the year at our garden house, where I noticed they thrived in the fresh environment. Research led me to discover the benefits of seaweed, rich in elements like selenium, potassium, magnesium, iodine, and vitamins B3, B9, B12, A, C, and E. My wife and I decided to fill our children’s pillows and mattresses with seaweed, allowing them to breathe its benefits as they grew.”
Years later, observing the growth of tourism in Azerbaijan, Elshan sought to create souvenirs that would captivate tourists while reflecting the country’s history and culture. Noticing travelers’ preference for comfort items like neck pillows and eye masks during flights or other transport, he envisioned these items adorned with Azerbaijani symbols. He says:
“I realized that a neck pillow with symbols of Azerbaijan would be doubly valuable—a memorable keepsake with practical use.”
Initially, Elshan designed various covers featuring Azerbaijani motifs, filling the pillows with conventional materials like polystyrene, foam, or silicone. Inspired by his family’s experience, he later switched to filling them with specially dried seaweed for added health benefits. He notes:
“ABAD embraced our idea, and for the past three years, our pillows have found a solid place in the market.”