“ABAD” nümayəndələri Xorvatiyada kiçik ailə biznesinin vəziyyəti ilə yaxından tanış olub
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən və BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan ofisi ilə birgə həyata keçirilən "Balakən regional “ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə müəssisələrinin inkişafına dəstək" layihəsi davam edir. Layihə çərçivəsində “ABAD” və BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycan ofisinin əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyəti 24 sentyabr – 1 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Xorvatiyada səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Xorvatiyanın kiçik ailə sahibkarlığı təcrübəsi ilə tanış olub. Heyət Xorvatiyanın KOM, İnnovasiya və İnvestisiya Agentliyi; İqtisadiyyat Palatası; Ticarət və Sənətlər Palatası və s. adiyyatı qurumlarla səmərəli görüşlər keçirib. Həmçinin kiçik ailə biznesinin vəziyyəti ilə yaxından tanış olmaq məqsədilə Zaqreb, Zrno, Medyimurye, Samobor və Riyeka şəhərlərində qida sənayesi, şərabçılıq və sənətkarlıqla məşğul olan sahibkarlarla görüşlər keçirilib.
Xorvatiya Ticarət və Sənətlər Palatası ilə BMT-nin İnkişaf Proqramı -“ABAD”ın birgə komandasının görüşündə Azərbaycanın Xorvatiyadakı səfiri Fəxrəddin Qurbanov iştirak edərək, səfərin iki ölkə arasında sürətlə inkişaf edən münasibətlərə müsbət töhfə verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Qeyd edək ki, "Balakən regional ABAD mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə müəssisələrinin inkişafına dəstək" layihə sənədi 13 dekabr 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı arasındanin imzalanmışdır. Layihənin məqsədi Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasından seçilmiş 44 ailəni sahibkarlıq proqramına qoşmaqdır. Xatırladaq ki, layihə 2020-ci ilədək davam edəcək.

The delegation of ABAD familiarized themselves with the state of small family enterprises in Croatia
05.10.2019
The EU-funded project "Support to the development of small family businesses in the Sheki-Zagatala economic zone through Balakan ABAD regional centre" which is being implemented by UNDP Azerbaijan is on track.  The delegation of ABAD and the United Nations Development Program Office in Azerbaijan visited Croatia on September 24 - October 1, 2019, as part of the project.
Within the framework of the visit, the delegation familiarized with Croatia's experience in small entrepreneurship run by families. The delegation held productive meetings with Croatian SMEs, Innovation and Investment Agency, Chamber of Commerce and Arts. They also met with entrepreneurs of the food, wine and crafts industry in Zagreb, Zrno, Medyimurye, Samobor and Rijeka to get acquainted with the state of small business.
Ambassador of Azerbaijan to Croatia Fakhraddin Gurbanov also attended the meeting of the joint team of the UNDP and ABAD with the Chamber of Commerce and Arts of Croatia and expressed his assuredness that the visit would contribute to the rapidly developing relations between these two countries.
The project document "Support for the development of small family businesses in the Sheki-Zagatala economic zone through Balakan ABAD regional centre" was signed on December 13, 2017, between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the United Nations Development Program. The goal of the project is to involve 44 families from the Sheki-Zagatala economic zone to the entrepreneurship program. The project will continue until 2020.