Rusiya, Ukrayna və Moldovanın xalq artisti Filipp Kirkorov iki günlük konsert üçün Bakıya səfər edib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Hava Limanında xüsusi qarşılanan sənətçi “Duty Free” zonasında yerləşən “ABAD” etno-butiki ilə də tanış olub. Sənətçiyə “ABAD” PHŞ-nin direktorunun müşaviri Sürayyə Ələsgərova təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Görüş zamanı Kirkorov və övladlarına ABADçıların əl işləri olan suvenirlər hədiyyə edilib. Sonda qonaq “ABAD”a və nümayəndələrinə uğurlar arzu edib.

People's Artist of the Russian Federation, Ukraine and Moldova Philip Kirkorov arrived in Baku for a two-day concert.
The artist, who was greeted at the Heydar Aliyev International Airport, also got acquainted with the ABAD ethno-boutique located in the Duty-Free Zone. The artist informed on the activities of the organization by Suraya Alasgarova, Advisor to the Director of ABAD public legal entity.
During the meeting, souvenirs made by ABAD craftsmen presented to Kirkorov and his children. In conclusion, the guest wished success to ABAD and its representatives with all of their future endeavours.