Şəki şəhərində “Sənətkarlıq diyarı” adlı mədəni tədbir keçirilib
5 sentyabr 2025-ci il tarixində Şəki “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzində “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Sənətkarlıq diyarı” adlı mədəni-kütləvi tədbir təşkil olunub. Tədbir Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin və “ABAD” publik hüquqi şəxsin təşkilatçılığı, Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin tərəfdaşlığı ilə reallaşdırılıb.
Tədbirin əsas məqsədi qədim sənətkarlıq ənənələrinin yaşadılması, müasir dövrdə inkişaf etdirilməsi, yaradıcı insanların bir araya gətirilməsi və mədəni dəyərlərin təbliği olmuşdur.
UNESCO-nun “Yaradıcı şəhərlər” şəbəkəsinin üzvü olan Şəki şəhərində keçirilən tədbir çərçivəsində “ABAD”çı sənətkarların “Konstitusiya və Suverenlik İli” mövzusunda hazırlanmış əsərlərindən ibarət sərgi təşkil edilmiş, müxtəlif sənət sahələrinin canlı nümayişləri ictimaiyyətə təqdim olunmuşdur. Qonaqlar Şəkinin zəngin tarixi-mədəni irsi ilə yanaşı, ölkənin müxtəlif bölgələrindən gələn sənətkarların yaradıcılıq nümunələrini də yaxından izləmək imkanı qazanıblar.
Sonda tərəfdaş qurumlar və iştirakçı sənətkarlar qədim sənət ənənələrinin qorunması və təbliğindəki xidmətlərinə görə sertifikatlarla təltif olunublar.

On September 5, 2025, a cultural event titled “Land of Craftsmanship” was held at the Sheki “ABAD” Ceramics and Applied Arts Center as part of the “Year of Constitution and Sovereignty.” The event was organized by the Sheki City Executive Authority and the “ABAD” public legal entity, with the partnership of the Azerbaijan State Tourism Agency.
The main objective of the event was to preserve and promote ancient craftsmanship traditions, foster their development in the modern era, bring together creative individuals, and advocate for cultural values.
As part of the event in Sheki, a member of UNESCO’s “Creative Cities” network, an exhibition was organized featuring works by “ABAD” artisans created on the theme of “Year of Constitution and Sovereignty.” Live demonstrations of various art forms were presented to the public. Visitors had the opportunity to closely explore Sheki’s rich historical and cultural heritage, as well as the creative works of artisans from different regions of the country.
At the conclusion of the event, partner organizations and participating artisans were awarded certificates for their contributions to the preservation and promotion of ancient artistic traditions.