ABADçı: Şaiq Ağayev | Region: Xaçmaz | Misgərlik və Döymə
Xaçmaz rayonunda anadan olan Şaiq Ağayev Azərbaycan İncəsənət Universitetinin Estrada aktyoru fakültəsinin məzunudur. Hazırda televiziya aparıcısı vəzifəsində çalışır. Buna baxmayaraq dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı sahəsinə də böyük marağı var. O metal üzərində bədii döymə sənəti üzrə fəaliyyət göstərir:
“Bu sənəti əmimdən, yeri gəlmişkən artıq “əməkdar” ABADçı olan Zeydulla Ağayevdən öyrənmişəm. Uşaqlıq illərimiz onun metalı döymə səsi sədasında keçib. Təbii ki mən də uşaqlıqdan hər şeyə maraq göstərən olduğuma görə, əmimdən o sənəti öyrənməməyi özüm üçün günah hesab edərdim”.
Beləliklə gənc Şaiq Ağayev metal üzərində bədii döymə və misgərçilik sənətinin sirlərinə yiyələnib. Lakin ABADçımızın dediyinə görə, o zamanlarda mis tapmaq çox çətin idi və buna görə də öz sınaqlarını dəmir üzərində edərdi ki, o da zamanla paslanmağa məruz qalırdı. Lakin hazırda xammalı tapmaq kimi bir maneələr olmadığına görə işləri daha da püxtələşib:
“Sözün düzü Bakıya köçdükdən və televiziyada işə başladıqdan sonra döymə sənəti arxa plana keçdi. Bu sənətin mənə gəlir qazandıracağını heç düşünmürdüm. Əmimin “ABAD”la uğurlu iş birliyini eşidəndən sonra mən də yenidən onun yolu ilə getmək qərarını verdim. Satışın olacağını inandıqda həm xammalı rahat satın alıram, həm də daha da gözəl suvenirlər hazırlamağa can atıram”.

Born in Khachmaz, Shaig Aghayev graduated from Azerbaijan State Academy of Fine Arts by a degree in acting. He is a TV Host for the time being. Nevertheless, he is attached to decorative-applied folk art and engaged in its metal embossing field.
“I have learnt the subtleties of this craft from my uncle Zeydulla Aghayev, who is currently operating as an ABAD member. My childhood memories are filled with metal beating sounds. Of course, as I was very keen on learning new things from my childhood, I would have felt guilty, if I did not learn this art from him”, - he remarks.
Thus, the young Shaig learns the secrets of coppersmithing. However, according to him, copper was very difficult to find at that time, and therefore, he would run trials on iron, which would eventually become rusty. But since there are no obstacles to finding raw material, his handiworks are getting better:
“Frankly speaking, as I moved to Baku and started to work in television, embossing craft eclipsed. I never thought that this art would make profit for me. Hearing about my uncle’s prosperous partnership with ABAD, I decided to join as well.”