ABADçı: Oqtay Qəniyev | Region: İsmayıllı | Təbii bal
Arıçılar ailəsində doğulan ABADçı Oqtay Qəniyev 20 ildir ki, arıçılıqla məşquldur. Atasından dəniz səviyyəsindən 1800 metr yüksəklikdə yerləşən Brovdal kəndində qalan arı təsərrüfatı onun da peşə yerinə çevrilib.
“Gəncliyimdə mal-qara ilə məşqul idim, lakin atamın yaratdığı təsərrüfat dağılmasın deyə, bu işin sükanını öz öhtəliyimə götürdüm”.
Qəniyevlər ailəsinin yığdığı çiçək balı gəvən, kəklilotu kimi yüksək dağlıqda bitən çiçəklərin nektarının balıdır:
“Arıya nə lazımdır? Təbiət qorunsun, çiçəklər bol olsun... Əvvəl təsərrüfatı genişləndirməyə ehtiyyac yox idi, bazara çıxmaq mümkünsüzlüyündən bu ideyadan vaz keçmişdik, yalnız ailəmiz üçün bal hazırlayırdıq. Lakin burada “ABAD” yardım oldu. Butün xidmətləri ilə bizə böyük dəstək verir, bizə isə arı ailələrinin sayını artırmaq düşür”.
O.Qəniyevin dediyinə görə arı ailələrinin sayı 110-120-yə çatdıqda, onlardan 2 tona yaxın məhsul almaq mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, Qəniyevlər ailəsinə dəstək "ABAD"ın BMT-nin İnkişaf Proqramı və Qlobal Ətraf Mühit Fondu ilə birgə olan “Yerli yüksək dağlıq ərazilərin icmalarının alternativ gəlir mənbələri ilə təmin edilməsi” layihəsinin çərçivəsində baş tutub.

The beekeeping farm which is legacy passed from his father locates in Brovdal, 1800 meters above sea level.
“Our father taught us to take the resources in the area, work to improve them, and pass them on,” he explains.
The flower honey produced by the Ganiyevs family comes from the nectar of astragalus and thyme flowers vegetating in high mountains:
"What bees need? Protected nature with plenty of flowers ... There was no need to expand the farm before, we could not afford to go out of the market, and we only prepared honey for our family. At this point, "ABAD" comes to help with all its services and in our turn, we have to increase the number of bee families."
According to O. Ganiyev, roughly 2 tons of product will be available when the number of bee families reaches 110-120.
When Oqtay was asked to choose a name for his honey, he didn't hesitate: “Babadag”.
‘Babadag’ is a name with particular resonance throughout Azerbaijan; it means ‘Father Mountain’, and has a reputation as a place where climbers’ wishes come true. Now, the name of Oqtay’s honey brand is the reflection of his own dream-come-true experience linked to the expansion of his family honey business.
Should note that Oktay Ganiyev became one of the ABAD’s beneficiaries within the framework of the joint project of ABAD, Global Environmental Facility and the United Nations Development Programme titled "Assisting local high mountain communities with alternative sources of income".