ABADçı: Sevil Əmiraslanova | Region: Bakı | Dekorativ - tətbiqi sənət
Sevil Əmiraslanova memarlar ailəsində doğulub və ixtisasca da memardır. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Memarlıq fakültəsinin dizayner ixtisası üzrə magistr dərəcəsinədək yüksəlib. Hazırda da dizayner-memar kimi çalışır. Sənətə, rəsssamlığa həvəsi isə hələ məktəb vaxtlarında yaranıb. Bir neçə fərdi sərgiləri də təşkil olunub.
Sevil xanımın dediyinə görə gərgin iş qrafikinin olmasına baxmayaraq, rəsm əsərləri yaratmaq onun ən sevdiyi məşğuliyyətdir:
“Rəsmlərimdə daha çox tarixi abidələrimizi əks etdirməyi sevirəm. Lakin “ABAD”a qoşulduqdan sonra alıcıların istəklərini nəzərə alaraq daha çox suvenir yönümlü məhsullar üzərində işləyirəm”.
S.Əmiraslanovanın ən çox satılan məhsullarından biri məhz maqnitlərdir. O maqnitlərin üzərində Azərbaycanı təsvir edəcək simvollardan istifadə edir. Məsələn, Qubanın ağ alması, xalça ornamentləri, Qarabağ atları, memarlıq abidələri və s. bunlardan bəziləridir.
“Azərbaycan ordusunun mübarizliyinin nəticəsi olan Lələ Təpənin aprel döyüşləri zamanı qaytarılmasını yaşatmaq və hər yerdə təbliğ etməyi özümə borc bildim. Mənim “Cocuq Mərcanlı” adlı maqnitlərim yerli əhali arasında favorit seçilib”.
Gələcək planlarından danışan Sevil Əmiraslanova onu da qeyd edib ki, “ABAD” ın sayəsində keramika sənəti Azərbaycanda daha da sevilməyə başladı, və onun istəklərindən biri də keramika sənətini öyrənib daha da gözəl əl işləri yaratmaqdır.

Sevil Amiraslanova was born to a family of architects and she specialized as an architect. He graduated from the Faculty of Architecture of Azerbaijan University of Architecture and Construction with a master's degree on the design. He is currently working as a
designer-architect.
Her interest in art awakened inside since school times. Several individual exhibitions of her have also been organized. According to Sevil Khanum, despite the intense working schedule, painting is her favourite activity:
"I love to reflect on our historical monuments in my paintings. But after joining the ABAD, I started to work on souvenir-oriented products, taking into account customers’ preferences. "
Magnets are one of the best-selling products of S. Amiraslanova. She uses symbols that describe Azerbaijan over the magnets. For example, Guba's white apple, carpets, Garabagh horses, architectural monuments, etc. some of them.
"I dedicated my "Jojuq Marjanli" magnets to the April fights in Lala Tapa, Azerbaijan in 2016 and they have been selected as favourites among the local population. "
Speaking about future plans, Sevil Amiraslanova also noted that, thanks to the ABAD, ceramic art has become even more popular in Azerbaijan recently. And one of his goals is to learn subtleties of ceramic art and make even more beautiful artwork.