ABADçı: Ceyhun Qarayev | Region: Balakən | Ağac üzərində oyma
Balakən rayonu Tülü kəndinin sakini Ceyhun Qarayev 25 ildir ki, dülgərdir. Və artıq üç ildir ki, “ABAD”çıdır. O, “ABAD”a 2017-ci ildə “ABAD”, UNDP və Avropa İttifaqının birgə olan “Balakən regional “ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə təsərrüfatlarının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində seçilmiş 44 ailə ilə birgə qatılıb.
“On beş yaşımdan dülgərliklə məşqulam, taxtadan hər bir şey düzəldə bilirəm, və əlbəttə ki, ağac üzərində bədii oyma sənəti də mənim üçün yad deyil. Əl işlərimi də bu texnika ilə hazırlayıram. Peşəmi çox sevir, bu işdən hər zaman zövq alıram”.
C.Qarayevin dediyinə görə, o, seçilən ailələrlə birgə bilik və bacarıqların artırılması ilə bağlı 13 təlimdə iştirak edib. Təlimlərin nəticəsində o, kiçik və orta biznesin inkişafı, məhsulların sertifikatlaşdırılması və monitorinqi, qablaşdırma və logistika, brendinq və satış, kiçik və orta ölçülü biznes üzrə beynəlxalq ticarət, beynəlxalq kommunikasiya, korrupsiyaya qarşı mübarizə, dürüstlük və gender bərabərliyi məsələlərinə dair biliklərə yiyələndi.
“Gələcək planlarımda işlərimi genişləndirmək və daha böyük bazarlara çıxışı hədəfləmişəm”.
Qeyd edək ki, “ABAD”, UNDP və Aİ-nin birgə “Balakən regional “ABAD” mərkəzi vasitəsilə Şəki-Zaqatala iqtisadi zonasında kiçik ailə təsərrüfatlarının inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində 44 “ABAD”çının məhsulları “ABAD” etno-butik və bakaleyalarında satışa çıxarılır.

Ceyhun Qarayev, a resident of Tulu village in Balakan District, has been a carpenter for 25 years. For the past three years, he has been an “ABAD” craftsman. He joined “ABAD” in 2017, along with 44 selected families, through the “Support for the Development of Small Family Businesses in the Sheki-Zagatala Economic Zone” project, implemented via the Balakan Regional ABAD Center by “ABAD” in collaboration with UNDP and the European Union.
“I have been engaged in carpentry since I was fifteen years old. I can make anything from wood, and of course, the art of artistic wood carving is not foreign to me. I create my handmade works using this technique. I love my profession dearly and always take pleasure in this work,” Qarayev said.
According to Qarayev, he participated in 13 training sessions together with the selected families to enhance knowledge and skills. As a result of these trainings, he acquired knowledge in areas such as the development of small and medium businesses, product certification and monitoring, packaging and logistics, branding and sales, international trade for small and medium-sized businesses, international communication, combating corruption, integrity, and gender equality issues.
“In my future plans, I aim to expand my work and access larger markets,” he said.
It should be noted that, within the framework of the “Support for the Development of Small Family Businesses in the Sheki-Zagatala Economic Zone” project by “ABAD,” UNDP, and the EU, the products of 44 “ABAD” craftsmen are sold through “ABAD” ethno-boutiques and stores.