Erasmus proqramının “Gənc valideyn, gənc sahibkar” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan, İtaliya və Ukraynadan olan gənc valideynlər 5 sentyabrın tarixində “ABAD” PHŞ-in fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Keçirilən infosessiyanın məqsədi Azərbaycanda gənclərə dəstək, ölkədə sahibkarlığa və gənc ailələrə yaradılan şərait haqqında İtaliya və Ukraynadan olan iştirakçıları məlumatlandırmaqdır. Görüş çərçivəsində iştirakçılara “ABAD” PHŞ-in yaradılması, fəaliyyət istiqamətləri, ölkədə mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafında rolu, həmçinin uğurları barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “Gənc valideyn, gənc sahibkar” layihəsi “European Council”ın Təshil proqramında iştrak edən Azərbaycan, İtaliya və Ukraynadan olan gənc ailələr üçün nəzərdə tutulub. Layihənin məqsədi gənc valideynlərin sahibkarlıq bacarıqlarının artırılması, onlara mikro, kiçik sahibkarlıq, xidmət və digər sahələrdə biliklərinin təkmilləşdirilməsidir. Təlimlər növbə ilə İtaliya, Ukrayna və Azərbaycanda keçirilib.

ABAD was presented to the participants of the “Young Parents Young Empowerment” project
Within the framework of the project “Young Parents Young Empowerment” of the Erasmus program  which is an initiative run by the European Union (EU) , young parents from Azerbaijan, Italy and Ukraine got acquainted with the activities of ABAD PLE on September 5.
The info session aimed at informing participants from Italy and Ukraine about the support for young people in Azerbaijan, the created conditions for the development of entrepreneurship run by young families in the country. During the meeting, the participants were informed in detail about the establishment of ABAD, its activities, its role in the development of small and medium-sized businesses in the country, as well as about successful outcome of its activities.
Should note that the project “Young Parents Young Empowerment” is intended for young families from Azerbaijan, Italy and Ukraine within the framework of the European Council’s study Program. The goal of the project is to enhance the entrepreneurial skills of young parents, improve their knowledge in micro, small business, public service and other areas. The training program was held in Italy, Ukraine and Azerbaijan.