“ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinin rəsmi açılışından bir il ötür. Artıq bir ildir ki, Mərkəz vasitəsi ilə bir çox yerli və xarici keramistləri bir “damın” altında birləşdirmək imkanı yaranıb.
Bu münasibətlə Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü ilə Mərkəzdə tədbir təşkil edilib. Tədbirdə Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov və “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinin kuratoru Mir Teymur Məmmədov öz nitqləri ilə çıxış ediblər. Tədbir çərçivəsində Mir Teymur Məmmədov “ABAD” və Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin adından təşəkkürnamə ilə təltif edilib.
Şəki “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi 29 oktyabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın Şəkiyə səfərləri çərçivəsində baş tutub. Mərkəzin binası XIX əsrin axırlarında tikilib və kazarma kimi istifadə olunub. Baxımsız və qəzalı şəraitdə olan həmin bina “Paşa Holdinq”in dəstəyi ilə yenidən qurulub. Mərkəz müasir avadanlıqla təchiz edilib.
Şəki “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi rəssam-keramist Mir Teymur Məmmədovun kurasiyası altında fəaliyyət göstərir. Hazırda burada 12 sənətkar çalışır, könüllülük proqramları həyata keçirilir. Mərkəzin məqsədlərindən biri də burada iri miqyaslı yaradıcılıq sahəsi üzrə beynəlxalq tədbirlərin keçirilməsidir. Qeyd edək ki, cari ilin may ayının 20-dən iyunun 2-dək Şəki “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzində keramika sənəti üzrə “Təbiətdən Tarixə” adlı Beynəlxalq Simpozium keçirilib. Simpoziumda 14 xarici ölkədən 22 keramikaçı iştirak ediblər.

ABAD ceramics and applied art centre was launched a year ago, on October 29. It has already been over than a year that the centre opened up an opportunity of gathering the local and foreigner ceramists under one roof.
For this occasion, an event was organized by the initiative of Sheki City Executive Authority.
The head of the Sheki City Executive Authority, Elxan Usunov and the curator of the centre Mir Teymur Mammadov delivered a speech in the course of the event.
Mir Teymur Mammadov was given a certificate of appreciation by the Executive Power of the Sheki city.
The inauguration of the centre took place on October 29, 2018, within the framework of Sheki visit of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev and the First Lady Mrs. Mehriban Aliyeva.
The building of the centre was constructed in the end of the XIX century and used to be a barrack. The old and damaged building restored by PASHA Holding.
The centre is furnished by cutting-edge equipment and it is operating by the supervision of Mir Teymur Mammadov. At present, there are 12 master working here and volunteering activities are being implemented.The centre also aimed at hosting the large-scale international events.
It should be recalled that the international symposium named "From nature to history" was held in this centre between May 20 - June 2. Representing 14 countries, 22 participants attended in the symposium.