6 iyun 2022-ci il tarixində “Paşa Holding”in dəstəyi ilə ərsəyə gəlmiş “ABAD”ın sayca 12-ci etno-butikinin açılışı baş tutdu.
Açılış zamanı ölkə prezidenti və birinci xanım "ABAD"ın fəaliyyətə başlayacaq olan yeni etno-butikini ziyarət edərək "ABAD" məhsulları ilə yaxından tanış oldular.
Şərq bazarı 1982-ci ildən paytaxtın simvollarından biri
sayılaraq, ölkənin tarixi abidələri siyahısına daxil edilib. Kompleksin təşkili
qapalı şərq bazarlarının ənənəvi prinsiplərinə, daxili həyət ideyasına, səciyyəvi
şərq günbəzlərinə və ornamentlərinə əsaslanırdı.
2008-ci ildən isə kompleks fəaliyyət üçün yararsız hala gəldi. Lakin, 2018-ci ildə “PMD Projects” qrupu binanın yenidən qurulması işlərinə
start verildi.
Beləliklə, "Şərq Bazarı" yenidən öz qapılarını memarlığı, ənənəvi dekorativ-tətbiqi sənəti, bədii sənətkarlığı və şərq mətbəxini sevənlərin üzünə açdı. Bu səbəbdən dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığının təbliğ və inkişafına töhfə verən qurum kimi “ABAD”ın etno-butikinin burada fəaliyyət göstərməsi məqsədəmüvafiq hesab edilib. Bununla da, mövcud və gələcəkdə layihəyə daxil olacaq yüzlərlə sənətkar-“ABAD”çının burada, turizm baxımından cəlbedici olan bazarda, məhsulları satışa çıxarılacaq.

On June 6, 2022, the 12th ethno-boutique of ABAD which was constructed with the support of "PASHA Holding" launched.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration and got acquainted with ABAD products.
The Sharg Bazari has been considered one of the symbols of the capital Baku since 1982 and was included in the list of historical monuments of the country. The organization of the complex is based on the traditional principles of closed oriental bazaars, the idea of an inner courtyard, and typical oriental domes and ornaments.
Since 2008, the complex has become unserviceable. However, in 2018, the "PMD Projects" group started the reconstruction works of the building.