Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin və Qarabağ İqtisadi Rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun işğaldan azad edilmiş Talış kəndində 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü qeyd edilib.
Burada “Talışın balaca sakinləri üçün ustad dərsi və bayram şənliyi” tədbiri təşkil olunub. Talışda məskunlaşan bağça və məktəb şagirdlərinin iştirak etdikləri tədbirdə kəndin balaca sakinlərinə Nardaran “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi və digər “ABAD”çılar tərəfindən ustad dərsi keçirilib.
Bu məqsədlə tədbirdə dulusçu, rəngkar, zərgər olmaqla 4 dekorativ-tətbiqi xalq sənətkarlığı nümayəndəsi iştirak edib. Onlar balacalarla birlikdə sənət əsərləri üzərində işləyiblər.
Qeyd edək ki, 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü uşaqların iştirakı ilə Qarabağda 30 il sonra ilk dəfə olaraq baş tutub.

June 1, International Day for the Protection of Children was celebrated in the liberated Talish village of Tartar region with the joint organization of the “Special Representatives of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of the Karabakh Economic Region” and “Restoration, Construction and Management Service in Karabakh Economic Region”.
Masterclasses and holiday festivities for small residents of Talish were organized here. The event was attended by kindergarten and school students living in Talish village and masterclasses were held by artisans of Nardaran ABAD Ceramics and Applied Art Center and other ABAD artists.
For this purpose, 4 representatives of decorative-applied folk crafts including a potter, a painter, and a jeweler participated in the event. They worked with little participants to create various crafts samples.
It should be noted that June 1 - International Children's Day was held in Karabakh for the first time in 30 years with the participation of children.