27.07.2023-cü il tarixdə Nardaran “ABAD” Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzinə infotur təşkil edildi.
Tədbirdə Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Rəna Fərəcova, “ABAD” publik hüquqi şəxsin direktor müavini Vüsal Arzumanlı, rayonun təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, rayon sakinləri və rayon ictimaiyyətinin digər nümayəndələri iştirak edirdilər.
Mərkəzin direktoru Aytən Həsənova bildirdi ki, 2018-2019-cu illərdə "PAŞA Holdinq"in dəstəyi ilə inşa edilən Nardaran "ABAD" Keramika və Tətbiqi Sənət Mərkəzi Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi ("TİKA") tərəfindən zəruri mal-material və avadanlıqlarla təchiz edilərək istifadəyə verilib.
Mərkəzin məqsədi ölkəmizin tarixi keramika ənənələrinin gələcək nəsillərə ötürülməsi, ümumbəşəri dəyərlərin təbliği, Azərbaycan gilinin dünyada tanıdılması və gənclər arasında məşğulluğun artırılmasıdır. Qeyd olundu ki, mərkəzdə keramika sənəti üzrə ustad dərsləri və təlimlər keçirilir. Mərkəzin müxtəlif profilli avadanlıqla təchiz edilməsi digər keramika sənətkarları və həvəskarları üçün məhsulların bişirilmə və s. proseslərini ərsəyə gəlməsinə dəstək verir.
Hazırda Mərkəzdə rayon sakinləri daimi iş yeri ilə təmin edilib. Onlar tərəfindən hər ay yüzlərlə müxtəlif çeşidli məhsul istehsal edilərək satışa çıxarılır.
Daha sonra direktor qonaqları mərkəzin fəaliyyəti ilə daha yaxından tanış etdi və sənətkarlıq nümunələrinin ərsəyə gəlməsində vacib olan mərhələləri əyani şəkildə izah etdi.

On 27.07.2023, an info tour was organized to Nardaran ABAD Ceramics and Applied Arts Centre.
The event was attended by the deputy head of the Sabunchu District Executive Power, Ms. Rana Farajova, the deputy director of the "ABAD" public legal entity, Mr. Vusal Arzumanli, the heads of educational institutions of the district, residents of the district and other representatives from district community.
Ms. Aytan Hasanova, the director of the center, said that the Nardaran "ABAD" Ceramics and Applied Art Centre, which was built during 2018-2019 with the support of "PASHA Holding", was fully furnished and the facilities were provided by the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA).
The center is aimed at transferring the historical ceramic traditions of our country to future generations, promoting universal values, introducing Azerbaijani clay to the world, and increasing employment among young people. It was noted that master classes and training on ceramic art are regularly held in the center. Furnishing the center with various exquisite equipment allows many ceramic artists and enthusiasts to prepare products and supports the creative processes.
Currently, residents of the region are provided with permanent jobs within the center. Hundreds of different types of products are produced and sold by them every month.