× About us Beneficiaries Products Centers News Contact ABAD Karabakh Join ABAD
"ABAD" celebrates its 8th anniversary
A special event was held to mark the eighth anniversary of the establishment of the "ABAD" public legal entity (Facilitated Support to Family Businesses) operating under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Chairman of the State Agency, Ulvi Mehdiyev, congratulated the organization’s staff and wished them success in their future endeavours. The director of "ABAD," Rufat Elchiyev, presented a video highlighting the organization's achievements and activities through the years.
The presentation outlined that over the years, "ABAD" has operated through five regional centres in Masally, Balakan, Guba, Sheki, and Tovuz, nine ethno-boutiques, two ceramics and applied arts centres, three "ABAD" stands in hypermarkets, and 25 sales outlets, as well as production complexes in Guba.
Launched as a pilot project with seven farming families in Masally, "ABAD" has since supported 632 families. Among these, 481 are artisans, 129 work in food production, and 22 are engaged in other service sectors. Through "ABAD," thousands of handicraft, agricultural, and other diverse products created by its members have been successfully brought to market.
The event concluded with the recognition and awarding of outstanding employees for their exemplary service.